Chov

Chov border kólie nie je extrémne náročný, ale toto plemeno taktiež nie je vhodné pre úplných začiatočníkov.

Pre svoju aktívnu povahu a dlhú srsť sa odporúča chovať vonku. Keďže bola šľachtená na prácu v drsných klimatických podmienkach, pobyt vonku jej neprekáža. Najlepšie je toto plemeno chovať v koterci, ktorý je pre psa dostatočne veľký, chránený pred nepriaznivým počasím a otočený tak, aby pes nevidel na cestu alebo iné zvieratá, ktoré by ho mohli dráždiť. Búdu je vhodné vystlať slamou alebo hoblinami, pretože matrac by mohol pes rozhrýsť a zjesť. Vyhovuje jej aj rodinný dom s prístupom dnu. Môže sa chovať aj v interiéry, ale len ak jej bude zabezpečený dostatočný pohyb, inak sa môže nudiť a prejavovať nevhodným správaním ako štekaním, hryzením nábytku, behaním po byte, ničením rôznych predmetov. V takýchto prípadoch sa odporúča naučiť psa na pobyt v klietke v prípade, že ostane doma sám. Mala by byť vybavená mäkkou podložkou, miskou na vodu a hračkami.

Starostlivosť o srsť

K chovu psa patrí aj starostlivosť o srsť. Pri dlhosrstej forme alebo variácie tohto plemena býva starostlivosť o niečo náročnejšia, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Starostlivosť spočíva najmä v pravidelnom česaní, zvlášť v období pĺznutia, čiže na jar a jeseň. Krátkosrstá aj dlhosrstá forma majú hustú podsadu, a tú je potrebné poriadne vyčesať. V období mimo najväčšieho pĺznutia stačí česať raz týždenne alebo podľa potreby. Na kvalitu a lesk srsti je potrebná kvalitná výživa. Pri barfovaní, kedy psi prijímajú potravu v ich prirodzenom stave a sú kŕmené aj rybím mäsom bohatým na vitamín A, je srsť jemná, lesklá a kvalitná.

S chovom tohto plemena určite rady poradia aj chovné stanice, kde si budúci majiteľ môže vybrať z kvalitných šteniatok. Ak si majiteľ plánuje zaobstarať psíka na pomoc pri pasení oviec, môže vyberať z chovateľských staníc, ktoré sa so svojimi psíkmi zúčastňujú takýchto skúšok a ich šteniatka majú vrodené vlohy a aj skúsenosti pre prácu s dobytkom. Chovateľské stanice zabezpečujú krytie len zdravých a vhodných rodičov, čím sa minimalizuje výskyt dedičných ochorení.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk