Šteniatka všetkých plemien sú krásne. To platí aj pre border kóliu. Pri kúpe si však treba všetko premyslieť. Šteňa a aj dospelá border kólia vyžadujú veľa času na výchovu, a vybitie energie. Venčenie trikrát za deň na 20 minút jej určite nebude stačiť a v byte by sa mohla veľmi rýchlo začať nudiť. Šteniatka ešte nemajú hygienické návyky a je potrebné ich to naučiť. Dovtedy, kým sa naučia hygienickým návykom, je potrebné počítať s mláčkami alebo nehodami. Tiež môžu všetko okusovať a niektoré veci aj rozkúsať. Treba byť opatrný zvlášť pri jedovatých rastlinách alebo obľúbených hračkách. Tiež si treba uvedomiť, že šteniatka nie sú veci. Border kólia sa môže dožiť 14 rokov a počas jej života sa jej treba venovať. Taktiež náklady na výbavu, očkovanie, či mestskú daň a hlavne stravu nie sú najmenšie.
Výživa a kŕmenie šteniatka
Pokiaľ si majiteľ zvolil kŕmiť šteniatko prirodzenou surovou stravou, teda BARF, je kŕmna dávka trošku iná v porovnaní s dospelým psom. Množstvo krmiva na kus a deň predstavuje 4 – 6% z ideálnej hmotnosti šteniatka. Toto množstvo sa skladá z 50 % mäsa, 30 % kostí a 20 % príloh. Kŕmna dávka sa podáva pri 2 mesačnom šteniatku 5x denne (rozdeliť na 5 porcií), pri 3 mesačnom 4x denne, pri 4 mesačnom 3x denne, pri 5 mesačnom 2-3x denne a od 6-tich mesiacov 2x denne. Mäso sa môže skrmovať hydinové, bravčové, hovädzie, králičie, rybacie. Zo začiatku sa odporúča mäso s kosťami pomlieť, aby sa šteniatku ľahšie prijímalo a bolo stráviteľnejšie.
Pri zaobstarávaní si šteniatka je potrebné klásť dôraz na jeho zdravie. Keďže pri šteňatách sa nevie presne určiť, či bude v dospelosti zdravé, alebo bude trpieť nejakou genetickou chorobou, je vhodné si vybrať šteniatko od kvalitných rodičov border kólií. Chovateľské stanice predávajú šteňatá s papiermi o pôvode šteniatka. Tie sa rodia po párení vhodných rodičov.