Výcvik

Ako pri všetkých plemenách psov, aj pri border kólii platí, že s výchovou a výcvikom je potrebné začať, čo najskôr. Šteňatá sa učia veľmi rýchlo. Aj keď je toto plemeno veľmi učenlivé, nie je vhodné pre začiatočníkov. Vyžaduje dôslednosť vo výcviku, a pri nesprávnej a zlej technike učenia pod násilím, nemusí spĺňať povely ako majiteľ očakáva. Pri správnej výchove sa veľmi rýchlo učí, a je schopná si zapamätať viac povelov v porovnaní s inými plemenami.

Jej vrodený inštinkt je pasenie oviec. Pri nadháňaní a usmerňovaní pohybu oviec používa typický postoj, kedy hlavu skloní k zemi, pohľadom sleduje celé stádo oviec a približuje sa k ním veľkým oblúkom. Hoci je tento inštinkt vrodený je potrebné ho správne rozvíjať. Najlepšie je začať výcvik už od šteniatka, aby si na kontakt s ovcami, prípadne inými zvieratami zvykol. Šteniatko je nutné naučiť aj základné povely, socializovať ho, brať do mesta, medzi psíky, deti, autom a pri prvých kontaktoch s inými zvieratami, mať ho na vôdzke. Tento inštinkt môže začať používať aj pri nadháňaní áut, bicyklov, detí, alebo iných domácich miláčikov, čo v týchto prípadoch nie je vhodné.

Tým, že toto plemeno je veľmi učenlivé, využíva sa v mnohých športoch a disciplínach.  Vynikajú v agility, frisbee, dogtrekkingu, flyball, dogdancingu, ale aj ako záchranársky pes a pes hľadajúci drogy. Agility predstavuje šport, kedy pes prekováva rôzne prekážky s pomocou psovoda. Hodnotí sa čas a správnosť prekonania prekážky. Pri frisbee sa psovi hádže lietajúci tanier, a ten ho vo vzduchu chytá. Turistika so psom na vzdialenosť 100 km sa označuje ako dogtrekking. Vo flyballe súťažia dve štvorčlenné družstvá. Psi po jednom bežia po dráhe cez prekážky k mechanizmu, ktorý vystreľuje loptičku, pes ju chytí a cez prekážky sa vráti na štart. Dogdancing je tanec so psom, kedy pes predvádza rôzne triky so svojím psovodom  pri hudbe.

Aby bol pes v dobrej fyzickej kondícii a dokázal podávať dobré výkony v týchto športoch, musí mať zabezpečenú kvalitnú stravu. Pri správne zostavenej a vyváženej kŕmenej dávke metódou BARF, bude pes zdravý a plný energie. Takáto strava je navyše bez zbytočnej chémie a konzervačných látok. Je však dôležité, aby výcvik prebiehal pred kŕmením, inak hrozí torzia (pretočenie) žalúdka. Po kŕmení by pes nemal aspoň hodinu behať, či váľať sa na chrbte zo strany na stranu.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk